Geschichte
Alte Ansichtskarten
Geografie
Geologie
Wasser
Naturschutz
Zufahrt
Pläne
Karten
Klima und Wetter
Gebäude
Einwohnerschaft
Flora
Fauna
"Gitarą i Piórem"
Regionale Kochkunst
Gastronomie und Geschäfte
Übernachtung
Sport
Galerie
Institutionen
Kirche
Wörterbuch
Monographie

MTB Borowice.pl 2007
Treffen am 22.02.2007
WOSP 2007
Neue Personen in Gemeinde

Polski

English

Deutsch

Český


Klimat i pogoda

Zobacz rezultaty pracy stacji pogodowej w Borowicach (649 m n.p.m.):
ostatnio ściągnięte dane i ich ilustracja na wykresach dziennym, tygodniowym i miesięcznym oraz na skalach:


Temperatura, punkt rosy, temperatura odczuwalna, opady


Ciśnienie atmosferyczne, trend zmian ciśnienia, wilgotność względna powietrza


Prędkość wiatru, porywy wiatru


Kierunek wiatru

dane rok 2004 - dane rok 2005 - dane rok 2006 - dane rok 2007 - wykresy

Borowice leżą w Karkonoszach na wysokości około 600-700 m n.p.m. i to ma bardzo duży wpływ na klimat miejsowości. Tutejszy klimat kształtowany jest przede wszystkim przez masy powietrza napływającego znad Atlantyku i Skandynawii, dlatego też posiada on więcej cech klimatu oceanicznego, umiarkowanie chłodnego i wilgotnego. Charakterystyczne zjawiska to częste zmiany stanów pogody, intensywne opady, mgły, często wiejące i szybkie wiatry oraz niższa temperatura niż na nizinach (choć czasami jest odwrotnie), długa zima i krótkie, lecz chłodne lato. Karkonosze należą do najbardziej wietrznych obszarów Europy, a w szczególności Śnieżka, gdzie notowano średnio tylko 3 dni bezwietrzne w roku. Nierzadko wieją tu wiatry fenowe, występujące średnio 130 dni w roku, często latem. Efektem silnie wiejących fenów są wiatrołomy, ostatni bardzo niebezpieczny miał miejsce 11 listopada 1966 r. Szczyt Śnieżki wykazuje przeciętnie 190 dni pochmurnych (najwyższy wskażnik w Polsce). Szczególnie częste są tu dni z mgłą; na Śnieżce zanotowano ich aż 296 w roku. Na ogół temperatura na grzbiecie Karkonoszy jest niższa niż w Kotlinie Jeleniogórskiej. Cechą charakterystyczną jest występowanie inwersji temperatury, tzn. jej wzrost wraz z wysokością, co m.in. wiąże się z układem ciśnień i występowaniem wiatrów typu fenowego. Górna granica strefy inwersji sięga 750–800 m. Inwersja, szczególnie w Kotlinie Jeleniogórskiej, wpływa na zamglenia i zwiększenie koncentracji zanieczyszczeń. Natomiast w górach jest słonecznie, ciepło i dobra widoczność. Średnie roczne opady w Karkonoszach są 2 – 2,5 razy większe niż na nizinach. Śnieg zalega tam warstwą do 7 m grubości, a na grzbiecie do 4 m. Duże opady i zwiewanie śniegu sprzyjają powstawaniu nawisów i półek śnieżnych. Prowadzą one często, zwłaszcza wiosną do powstawania lawin na stromych zboczach. Do najbardziej lawiniastych zaliczyć możemy zbocza Śnieżki oraz Kopy. Lawiny obsuwają się też do Kotła Łomniczki. Niebezpieczne są również zbocza kotłów Wielkiego i Małego Stawu. W Karkonoszach występuje zimą szadź, czyli zbita, lodowoszronowa masa, utworzona z wilgotnej, przechłodzonej mgły, która w zetknięciu z jakimkolwiek stałym przedmiotem krystalizuje się.

W dniach 22-23 maja 2004 roku zima nadal trzymała! Na wierzchowinie Karkonoszy spadło do 30 cm świeżego śniegu, a temperatura wahała się w okolicach -5°C.

Co warto mieć ze sobą w Borowicach latem
Lato jest w Karkonoszach bardzo przyjemne, ponieważ nie ma upałów. Jeśli we Wrocławiu jest ponad 30 stopni C, to w Karkonoszach jest przyjemne 25 st. C. Ale jeśli w dolinie jest 20, to w Borowicach może być tylko 8… dlatego trzeba pamiętać o zabraniu swetra i kurtki.

Do chodzenia po górach najlepiej zaopatrzyć się w specjalne buty oraz grube, wełniane skarpety. Ten zestaw uchroni stopy przed zimnem, wilgocią i nierównościami terenu. Od biedy można mieć adidasy, ale przy większych wycieczkach lub „zaskakujących zmianach pogodowych” mogą się okazać niewystarczające. Warto wychodząc w góry zabrać okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy, bo słońce też potrafi odebrać nam przyjemność chodzenia po górach.

Karkonosze są bardzo dobrze zagospodarowane i ciężko w czasie wędrówki nie trafić na jaką miejscowość lub szlak komunikacyjny. Dlatego nie warto brać żywności, dobrze jest mieć jedynie coś wzmacniającego – tabliczka czekolady, kanapka. Nie warto brać żywności na wielodniową wędrówkę, lecz pieniądze na jej zakup. Nie dość że są lżejsze i zajmują mniej miejsca, to nie jesteśmy skazani cały czas na konserwy. Oczywiście posiadanie zapasu żywności na dzień, góra dwa jest wskazane, ale na tydzień nie warto.

W Karkonoszach głównym sposobem nocowania jest spanie w różnego rodzaju schroniskach i bazach noclegowych. Namioty nie są tu zbyt rozpowszechnione. Nie znaczy to oczywiście, że nigdzie nie można ich rozbijać, ale przy tak bogatej niezbyt drogiej bazie noclegowej nie ma takiej potrzeby.

Karkonosze to jedyne miejsce w Sudetach, gdzie mogą się przydać takie cuda jak raki, czy czekan. Zresztą do końca nie jestem pewien jak inni turyści zareagowaliby na takie akcesoria, bo ludzi idących w góry z takim osprzętem można policzyć na palcach. Jedynym coraz powszechniej spotykanym sprzętem są kijki.

Latarka, kompas, mapa itp. O ile nie zna się dobrze odwiedzanych gór, te rzeczy trzeba brać obowiązkowo! Mapa powinna nam towarzyszyć zawsze.


Zima w Borowicach – malownicza, ale i niebezpieczna

Co warto mieć ze sobą w Borowicach zimą
Zimą trzeba bardzo uważać. W lutym 2004 roku grupa sportowców, przebywających na obozie kondycyjnym w Borowicach, wyszła na Śnieżkę i niewiele brakowało od tragedii. Dzięki pomocy ratowników GOPR’u wszystko skończyło się pomyślnie.

Podstawowe rzeczy, które powinniśmy zabrać zimą to ciepła odzież, kurtka i dobre buty. Dobrze mieć także: naładowany telefon komórkowy, coś wzmacniającego – tabliczka czekolady, kanapkę, piersiówkę z czymś na rozgrzewkę (na przykład słodki sok).

Często jest tak, że pomimo pięknego dnia, pogoda w górach potrafi się szybko załamać. Jeden z turystów zgubił się schodząc ze Szrenicy zimą. Zadzwonił do GOPR-u z komórki, i mimo że potrafił powiedzieć, że wpadł „po pachy w zaspę” i nic poza śniegiem nie widzi, to został znaleziony. Także komórka to też niezbędne wyposażenie jeśli poważnie chcemy pochodzić po górach. Oczywiście nic takiego nam się nie przydarzy, jeśli nie będziemy zbaczać z wyznaczonych szlaków, oraz gdy nie będziemy wchodzić na okresowo zamknięte szlaki.

W domu trzeba zadbać o drewno na opał, a w samochodzie o łopatę do śniegu i deskę do podłożenia pod koło.
Touristik
Karkonoski Nationalpark
"GOPR"
Lawinen
"PTTK"
"GOT"
Grenzübergänge
Wanderungen
Fahrrad
Autoreisen
Ski
Laufski
Läufe
Felssteige

Autor
Schreib an uns
Als Startseite einstellen
Gästebuch
Links
Sonden
Statistik
Auszeichnungen
Schick uns Email-Addresse
Copyright
Werbung
Reproduktionen
E-mail Addresse

Powodz Powódź w Borowicach
rekordowe opady deszczu
Borowice 07.08.2006
dużo wody!
FestynOSP Festyn strażacki OSP
pokazy strażackie, loteria
Borowice 13.08.2006
remontujemy remizę!
BM-Przesieka Bike Maraton Przesieka
przejazd Drogą Sudecką
Przesieka 02.09.2006
zobacz kolarzy!
XV-Final-WOSP XV Finał WOŚP
OSP Borowice
Podgórzyn 14.01.2007
sie ma!
Bal Bal karnawałowy
Ośrodek Skalnik
Borowice 10.02.2007
wspaniała zabawa!

Diese Seite funktioniert seit 25.02.2004
Die letzte Aenderungen gemacht am 12.03.2007
WETTER Schreib an uns
Alle Rechte vorbehalten © 2004-2007 Tomasz Luszpinski