Wywiad z kandydatem na wójta Podgórzyna, Panem Robertem Tarsą
Robert Tarsa
- Na samym wstępie chcielibyśmy, aby powiedział Pan coś o sobie.
- Mieszkańcem gminy Podgórzyn jestem od 16 lat, aktualnie mieszkam w Przesiece. Mam 42 lata. Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, który ukończyłem w 1990 r., ukończyłem ponadto w 1997 r. z wyróżnieniem Studia Podyplomowe z zakresu Samorządu Terytorialnego i Gospodarki Lokalnej na tym samym wydziale. Zawodowo jestem związany z samorządem terytorialnym od początku tj. od 1990 r. Przez osiem lat pracowałem w gminie Mysłakowice początkowo jako Sekretarz Gminy po wygranym konkursie, później jako Wicewójt Gminy. Kolejne cztery lata 1998-2002 pracowałem w Szklarskiej Porębie początkowo jako Sekretarz Miasta później zostałem wybrany przez Radę Miasta na funkcję Zastępcy Burmistrza, którą pełniłem do momentu wyboru na Wójta Gminy Podgórzyn.
- Jakie będą widoczne dla turystów i mieszkańców efekty inwestycji proturystycznych gminy w najbliższych latach, jeśli zostanie Pan Wójtem?
- Efekty inwestycji proturystycznych w szerokim znaczeniu tego określenia są już widoczne w obecnej kadencji w postaci wielu nowych punktów oświetlenia drogowego ( w następnej kadencji będą montowane kolejne punkty oświetlenia, co z pewnością przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa), wyremontowane zostało ponad 5 km dróg gminnych, dokończyliśmy kanalizację Podgórzyna, Górnej Sosnówki i Przesieki – I etap oraz modernizację czyszczalni ścieków w Marczycach. Poza tym planowane są dalsze inwestycje z zakresu budowy boisk sportowych, placów zabaw dla dzieci, drogownictwa, wodociągowania, oznakowania turystycznego, punktów widokowych, zagospodarowania wielu atrakcji turystycznych, szczególnie zbiornika Sosnówka oraz dalszą organizacją zapoczątkowanych w tej kadencji cyklu imprez rowerowych. Wspólnie z Nadleśnictwem Śnieżka przy poparciu władz Spindlerowego Mlyna planujemy remont drogi Sudeckiej i odcinka drogi do przejścia granicznego. Już w tej kadencji pomimo, że zbiornik Sosnówka udało się pozyskać dwóch poważnych inwestorów, którzy na terenach położonych przy zbiorniku zbudują hotel 3 gwiazdkowy oraz obiekt spa o wysokim standardzie usług, przyczyniając się nie tylko do zwiększenia atrakcyjności turystycznej naszej Gminy, ale zarazem stworzą nowe miejsca pracy dla mieszkańców Gminy.
- Czy poza rozwojem turystyki zamierza Pan podjąć działania wspierające rozwój innych gałęzi gospodarki przynoszących zysk mieszkańcom gminy? Jeśli tak, to jakie?
- Turystyka jest bardzo ważną dziedziną rozwoju naszej Gminy, jednak nie można zapominać o innych inwestorach, którzy prowadzą lub chcą rozpocząć działalność gospodarczą lub usługową w innym zakresie. W obecnej kadencji gmina to znaczy Rada Gminy wspólnie z Wójtem Gminy oraz sołtysami zdecydowała, że wobec nowych inwestycji na terenie Gminy zastosowane będą ulgi inwestycyjne w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości. Dotyczy to zarówno obecnie prowadzących działalność gospodarczą ( także w zakresie turystyki ) ale także jest skierowane do nowych podmiotów gospodarczych, którzy dopiero rozpoczną taką działalność. W trakcie tej kadencji Rada Gminy na wniosek Wójta uznała, że obciążenia podmiotów gospodarczych z tytułu podatków lokalnych oraz ceny za wodę, ścieki i odpady pozostaną na prawie niezmienionym poziomie, tak aby już działające podmioty gospodarcze nie musiały szukać bardziej przyjaznych „kosztowo” samorządów.
- Jakie inwestycje w gminie Podgórzyn są najważniejsze?
- W gminie Podgórzyn najważniejszymi inwestycjami komunalnymi z punktu widzenia skali oraz kosztów są inwestycji z zakresu infrastruktury tj. wodociągowania, kanalizacji, komunikacji (drogownictwa) , oświetlenia itd. W pozostałym zakresie działalności gospodarczej władze samorządowe winny stworzyć dla inwestorów już działających na terenie Gminy jak i tych którzy taką działalność dopiero rozpoczną optymalne warunki do funkcjonowania, oczywiście w zakresie możliwości prawnych Gminy.
- Czy zamierza Pan podjąć działania zmierzające do podniesienia poczucia bezpieczeństwa w miejscowościach gminy? Jeśli tak, to jakie?
- W zakresie poprawy bezpieczeństwa, już na początku obecnej kadencji przekazałem do dyspozycji policji samochód sosnowy Daewoo Nexia, którym wcześniej jeździła Pani Wójt. Była to reakcja na stwierdzenie Komendanta Komisariatu Policji w Karpaczu, że policjanci nie mają czym jeździć do zdarzeń. Gmina wynajmuje obecnie policji po kosztach własnych pomieszczenia na siedzibę rewiru dzielnicowych w Podgórzynie. Ponadto każdego roku na sesji Rady Gminy jest dokonywana ocena stanu bezpieczeństwa na terenie Gminy. W sesji tej oprócz policji uczestniczą także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, GOPR oraz przedstawiciel ochotniczych jednostek straży pożarnych z terenu Gminy. W budżecie Gminy każdego roku przewidziane są znaczne środki finansowe dla jednostek OSP z terenu naszej Gminy z przeznaczeniem na szkolenia ochotników, ich wyposażenie w środki ochrony indywidualnej i sprzęt pożarniczy. Ile mieszkańcy Gminy zawdzięczają strażakom ochotnikom można było się przekonać nie tylko przy gaszeniu pożarów, ale także przy ostatniej sierpniowej powodzi. W następnej kadencji chciałbym te działania kontynuować a także przekonać Komendanta Miejskiego Policji, że dwóch dzielnicowych na terenie naszej Gminy to znacznie za mało w stosunku do potrzeb mieszkańców. Wzorem lat ubiegłych będziemy występować do policji o pomoc w zabezpieczeniu wielu imprez sportowych i kulturalnych, które odbywać się będą na terenie Gminy.
- Jaki przyjął Pan sposób prowadzenia kampanii wyborczej?
- Prowadzenie kampanii wyborczej to nie tylko okres przed wyborami. Mieszkańcy wybrali Wójta Gminy i Radę Gminy w wyborach bezpośrednich po to aby realizowali i reagowali na potrzeby mieszkańców. Taką rolę widzę dla Wójta, który winien w pełni współpracować z radnymi, radami sołeckimi i sołtysami. Taki sposób postępowania przyjąłem od początku kadencji i zamierzam go kontynuować w następnej kadencji o ile mieszkańcy uznają, że warto powierzyć mi to zadanie. Dobra współpraca z Radą Gminy to nie tylko slogan ale konieczność jeżeli chcemy zrealizować wiele ważnych zadań. W tych wyborach wspólnie ze mną do Rady Gminy startuje ośmiu radnych z obecnej kadencji; są to radni, którzy w poprzednich wyborach startowali z różnych komitetów wyborczych, jednak po 4 latach dobrej współpracy uznali, że warto te działania wspólnie kontynuować dla dobra naszych mieszkańców. W obecnej kampanii wyborczej uznaliśmy, iż najlepszą formą zapoznania się programami wyborczymi kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójta będą wspólne spotkania z mieszkańcami w poszczególnych miejscowościach. Terminy i miejsce tych spotkań ustalone są przez Sołtysów. Serdecznie zapraszam na te spotkania.
3 listopada godz. 17.00 – Sosnówka (remiza OSP)
4 listopada godz. 17.00 – Marczyce (zajazd U Ani)
6 listopada godz. 17.00 – Miłków (szkoła podstawowa)
7 listopada godz. 17.00 – Zachełmie (miejsce jeszcze nie ustalone- kontakt z Panią Sołtys )
8 listopada godz. 17.00 – Staniszów (szkoła podstawowa)
9 listopada godz. 17.00 – Podgórzyn (szkoła podstawowa)
10 listopada godz. 17.00 – Borowice (miejsce jeszcze nie ustalone – kontakt z Panią Sołtys).
- Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy wygranej 12 listopada.
Tomasz Łuszpiński, www.Borowice.pl oraz Michał Ciesielski, www.Przesieka.pl
Plakat wyborczy Roberta Tarsy
Informacja dla wyborców od Pana Roberta Tarsy