Opisy tras rowerowych
Borowice to bardzo dobra baza startowa do uprawiania turystyki rowerowej. W Karkonoszach i okolicach jest kilkaset kilometrów szlaków, ścieżek i dróg szutrowych, po których można jeździć na rowerach. Niestety jeszcze większość tras nie została oznakowana. W samych Karkonoszach i Karkonoskim Parku Narodowym nie wolno wjeżdżać powyżej 1200 m n.p.m. Czasami znak zakazu pojawia się znacznie niżej. Na pewno nie wolno wjeżdżać na Śnieżkę (nie licząc zawodów), powyżej schroniska Śląski Dom i na Szrenicę, powyżej Hali Szrenickiej. Może trochę szkoda, zwłaszcza, że po czeskiej stronie nie ma takich ograniczeń. Turystyka rowerowa w Karkonoskim Parku Narodowym dopuszczona jest wyłącznie na oznakowanych odcinkach tras:
1. Hotel Orlinek - Schronisko nad Łomniczką (szlak czerwony).
2. Świątynia Wang – Polana Bronka Czecha – Strzecha Akademicka (szlak niebieski do Koziego Mostku, następnie droga nieznakowana).
3. Droga Urszuli do mostu na rzece Łomniczce (nieznakowana).
4. Borowice – Przełęcz Karkonoska – od granicy Parku do schroniska Odrodzenie (szlak niebieski).
5. I. droga - Pod Reglami od potoku Sopot do potoku Brocz (droga nieznakowana) – fragment trasy rowerowej ze Szklarskiej Poręby do Przesieki.
6. Granica Parku przy drodze państwowej nr 3 – Wodospad Szklarki (szlak czarny) – fragment trasy rowerowej wokół Szklarskiej Poręby. Uwaga! ze względu na udostępnienie szlaku dla osób niepełnosprawnych na terenie enklawy KPN należy prowadzić rower.
7. Wodospad Kamieńczyka – Schronisko na Hali Szrenickiej (szlak czerwony).
8. Wysoki Most – krzyżówka drogi z nartostradą Lolobrygida – Schronisko pod Łabskim Szczytem (szlak zielony, następnie żółty).
Trasy rowerowe w rejonie Borowic
Trasy rowerowe wyznaczone są na pieszych szlakach turystycznych, z zachowaniem pierwszeństwa dla turystyki pieszej. Trasy w Karkonoszach należą do trudnych i wymagają dużego wysiłku fizycznego przy podjazdach oraz umiejętności i odpowiedni sprzęt przy zjazdach na dużych prędkościach. Na rodzinne wycieczki lepsze są trasy w Górach Izerskich, Rudawach Janowickich i Pogórzu Karkonoszy. Bardzo ładne trasy znajdują się w rejonie Jakuszyc za Szklarską Porębą. W maju główne drogi – asfaltowe i bite – są suche, ale jest jeszcze mokro na drogach duktowych.
W Borowicach przebiegają znakowane szlaki miłośników dwóch kółek:
•
ER-2 (Euroregion-2) – zaznaczony na mapie kolorem fioletowym, wiodący z Czech, przez Świeradów, aż za Lubawkę (do Szklarskiej Poręby Julia 22,0 km; do Karpacza Western City 10,5 km),
•
czarny – do Jeleniej Góry 14,6 km, przez Sosnówkę Dolną 5,0 km i Staniszów 9,1 km.
Z Borowic można poprowadzić wiele ciekawych tras, które w niniejszym opracowaniu ze względu na ich dystans i czas trwania podzielono na trzy grupy:
-
przejażdżki – do ok. 20 km, zajmujące dwie do trzech godzin:
-
wycieczki półdniowe po ok. 50 km, zajmujące 5-6 godzin:
-
wycieczki całodniowe – ponad 80 km, zajmujące kilkanaście godzin, z przerwą na posiłek.
Wszystkim turystom zalecamy zabranie odpowiedniego wyposażenia przed wyruszeniem na szlak. Ortalion lub folia przeciwdeszczowa, mapa, telefon komórkowy to najważniejsze części ekwipunku.
Opisy 5 przejażdżek, 2 wycieczek półdniowych i 3 całodniowych (razem 10 tras), znajdują się w
Monografii Borowic.